4 fakty o odzyskiwaniu danych, które musisz znać

4 fakty o odzyskiwaniu danych, które musisz znać

Odzyskiwanie danych to niezwykle wymagająca praca informatyczna. Aby odzyskać stracone pliki potrzeba wiedzy nie tylko programistycznej, ale również czysto sprzętowej. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego procesu, nawet gdy nie byłeś jeszcze w życiu zmuszonym do korzystania z tego typu usług. Oto 4 fakty na temat odzyskiwania danych, które mogą pomóc ci w przyszłości. 

Odzyskiwanie straconych danych

Strata cennych danych z dysku komputera może przytrafić się każdemu z nas. Powodów może być kilka. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • awarie sprzętu,

  • działanie szkodliwego oprogramowania (wirusy, ransomware, spyware),

  • mechaniczne awarie nośników danych,

  • przypadkowe działania użytkownika.

Usługi takie, jak odzyskiwanie danych cieszą się ostatnio dużą popularnością, gdyż któraś z wyżej wymienionych sytuacji może przytrafić się praktycznie każdemu z nas. Niestety, w parze z popytem idzie wysoki próg wejścia do branży. Dlatego usługi te potrafią słono kosztować.  Jeśli również utraciłeś dane, zaraz dowiesz się, jak powinieneś postępować oraz co możesz zrobić, by zwiększyć szanse na ich odzyskanie.

Program do odzyskiwania danych może nie wystarczyć

Profesjonalne narzędzia do odzyskiwania danych kosztują niejednokrotnie majątek. W zależności od tego, z jakiego sprzętu będziesz chciał odzyskać informacje, dostępne w sieci programy do odzyskiwania danych mogą być niewystarczające. O ile działają one w przypadku sprawnego sprzętu, o tyle w razie mechanicznych uszkodzeń konieczne będzie skorzystanie z bardziej specjalistycznych urządzeń.

Technologia wciąż się rozwija, a z nią nośniki danych. Na rynku można znaleźć ogromną liczbę różnych nośników informacji. Każdy z nich potrzebuje osobnego, profesjonalnego oprogramowania i narzędzi. Odzyskiwanie danych z telefonu diametralnie różni się od wydobywania plików z uszkodzonego dysku SSD. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na temat odzyskiwania danych z nośnika, nie zaleca się działania na własną rękę.

Nie z każdego nośnika da się odzyskać dane

Niestety, nie z każdego urządzenia da się odzyskać stracone informacje. Niektóre z nich, chociażby ze względu na skalę fizycznych zniszczeń, są po prostu nie do uratowania. Mimo faktu, że średnia skuteczność odzyskiwania danych przekracza 90%, wciąż znajdą się przypadki beznadziejne. Nadpisane dane czy uszkodzone talerze dysku po dziś dzień przysparzają ekspertom sporo problemów.

Ilość utraconych danych nie ma znaczenia.

Dla profesjonalnych firm zajmujących się odzyskiwaniem danych nie ma znaczenia, ile plików potrzebujesz odzyskać. Wycena zależna jest od rodzaju usterki. Główna praca, którą wykonują eksperci w tej branży, polega na przywróceniu dostępu do pożądanych plików. Samo ich przetransferowanie nie stanowi aż tak wielkiego problemu. Cena tego typu usług jest zależna od tego, jaką pracę należy wykonać w celu odzyskania dostępu jakiegokolwiek pliku.

Rozważ odzyskiwanie danych online

Jeśli potrzebujesz odzyskać dane i zależy ci na czasie, rozważ możliwość połączenia się z ekspertem przez Internet. Współczesne technologie umożliwiają odzyskiwanie danych online. Oczywiście, metoda ta ma spore ograniczenia – dysk, z którego będzie potrzeba odzyskać dane, musi być w pełni sprawny i powinien być do niego dostęp. Niewiele firm działających w tej branży oferuje usługi online, ale jeśli zależy ci na nieopuszczaniu domu, zadaj sobie trochę trudu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy