4 zasad cyberbezpieczeństwa, które powinieneś przestrzegać

4 zasad cyberbezpieczeństwa, które powinieneś przestrzegać

W dobie wszechobecnych technologii sieciowych, cyberbezpieczeństwo zaczyna przypominać formę higieny. Użytkowanie Internetu łączy się z wieloma zagrożeniami, których świadomość pozwala dbać o bezpieczeństwo swoich danych. W tym tekście postaramy się przybliżyć ci 4 podstawowe reguły, którymi powinieneś kierować się w Internecie. Rozsiądź się wygodnie i zapoznaj się z naszymi zasadami bezpiecznej eksploracji sieci.

Cyberbezpieczeństwo jest ważne

Internet to medium, z którego obecnie korzysta ponad 4,1 mld ludzi na całym świecie. Rewolucja, którą niesie za sobą ta forma przesyłania informacji, łączy się oczywiście z pewnymi zagrożeniami. Ataki hakerskie, spyware, wszelkiej maści złośliwe oprogramowanie – to tylko część niebezpieczeństw, z jakimi możemy zetknąć się przeglądając zasoby sieci. Jak się przed nimi bronić? Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w sieci?

Oto 4 rady, które stworzyliśmy z myślą o wszystkich, którzy chcą poczuć się bezpiecznie w Internecie. Przestrzegając ich, znacznie zmniejszasz prawdopodobieństwo nieprzyjemnych zajść na twoim komputerze.

1. Używaj bezpiecznych haseł

Podstawą wszelkich zabezpieczeń, z którymi spotkasz się w Internecie, są hasła. Dlatego bardzo ważne jest, abyś nie stosował zbyt prostych kombinacji. Mieszaj cyfry, litery i znaki specjalne, by stworzyć silne, trudne do złamania hasła. Jeśli masz słabą pamięć lub nie masz weny do wymyślania haseł, skorzystaj z dostępnych na rynku narzędzi. Za ich pomocą wygenerujesz i zapiszesz niezwykle silne kombinacje. Pamiętaj, hasła nie powinny się powtarzać. W razie wycieku danych ze strony, z której korzystasz, nie chcesz, by przestępcy dostali dostęp do kont na innych portalach.

2. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego

Ważnym przejawem troski o cyberbezpieczeństwo jest korzystanie z programów chroniących nasz komputer przed niechcianą ingerencją. Najważniejsze zabezpieczenia komputerowe to porządny antywirus oraz firewall. Nowoczesne programy działają niezwykle subtelnie, nie obciążając zbytnio pamięci ani procesora. Dzięki nim zapewnisz sobie realną ochronę w czasie rzeczywistym.

Pamiętaj o aktualizowaniu programów antywirusowych. Prawie każdego dnia pojawiają się łatki, będące odpowiedzią na nowo powstałe wirusy i trojany. Tylko dzięki regularności jesteś w stanie uchronić swoją maszynę przed infekcją najnowszymi robakami.

3. Stwórz procedury

W przypadku bardziej złożonego otoczenia sieciowego np. firmy, ważne jest stworzenie procedur bezpieczeństwa, którymi powinni kierować się wszyscy jej pracownicy. Chodzi o wyrobienie nawyków regularnego robienia kopii zapasowych, stosowania bezpiecznych haseł oraz łączenia się z sieci firmowej jedynie z bezpiecznymi i zaufanymi portalami.

Dobrze opisane procedury połączone ze szkoleniem powinny zwiększyć poziom wiedzy o cyberbezpieczeństwie i przyczynić się do tworzenia dobrze strzeżonego systemu. Dzięki nowym informacjom pracownicy będą w stanie szybciej reagować na ewentualne problemy.

4. Doświadczony personel

Jeśli pracujesz z dużą ilością danych poufnych, do których ochrony zobligowany jesteś prawnie, zadbaj o współpracę z ekspertami. Usługi z branży cyberbezpieczeństwa są obecnie niezwykle pożądane, więc zapewne przyjdzie ci za nie sporo zapłacić. Nie zniechęcaj się jednak, gdyż bardzo często będziesz mógł nawiązać stałą współpracę na umowie b2b. W ten sposób powinieneś zoptymalizować koszty i wypracować korzystne warunki. Bezpieczeństwo w sieci to gwarancja stabilnego rozwoju.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy