Materiał Partnera

Co zrobić, jeśli komputer się uruchamia, jednak na monitorze nic się nie wyświetla?

Co zrobić, jeśli komputer się uruchamia, jednak na monitorze nic się nie wyświetla?

Pusty ekran monitora przy włączaniu komputera to problem, który może być spowodowany zarówno działaniem jednostki, jak i samego monitora. Na początek zawsze należy sprawdzić, czy świeci się lampka zasilania na monitorze – jeśli nie, to można mieć pewność, że problem tkwi właśnie w zasilaniu. Warto wówczas odłączyć zasilanie monitora na 30 sekund w celu zresetowania elektroniki.

Jak naprawić komputer, który włącza się, ale nic nie wyświetla na ekranie monitora?

Jak wspomniano wcześniej, na początku należy potwierdzić lub wykluczyć problemy z zasilaniem. Jeśli kontrolka się nie świeci, to można spróbować podpiąć monitor do innego gniazdka lub wykorzystać inny kabel zasilający. Jeśli to nie pomoże, to przyczyn należy szukać w jednostce, czyli w komputerze, co wymaga jednak nieco więcej specjalistycznej wiedzy. Można przy włączaniu komputera posłuchać dźwięków i sprawdzić uruchamianie się kontrolek. Sygnał dźwiękowy w trakcie rozruchu może świadczyć  o bardziej zaawansowanych problemach. Wówczas trzeba oddać sprzęt do serwisu – we Wrocławiu najlepiej udać się do sklepu komputerowego JOKER. Objawem uszkodzenia komputera jest także brak dźwięku wentylatora i nieświecące się lampki zasilania. Jeśli jednak słyszalny jest dźwięk obracającego się wentylatora, a lampki na komputerze świecą się prawidłowo, to można podejrzewać przyczyny związane z oprogramowaniem. Nieunikniona będzie wizyta w serwisie - fachowcy sprawdzą czy na ekranie podczas rozruchu pojawiają się komunikaty o błędzie.

Sprawdź połączenie kablowe i podłącz monitor do innego komputera

W przypadku braku obrazu przy włączającym się komputerze warto zwrócić uwagę na połączenia kablowe z tyłu monitora – może się bowiem okazać, że są niepodpięte. Należy także sprawdzić, czy kabel zasilający jest wpięty do gniazdka elektrycznego. W sklepie komputerowym we Wrocławiu pracownik zawsze testuje monitor poprzez jego podpięcie do innej jednostki – jeśli w domu nie mamy takiej możliwości, to warto skorzystać z usług fachowców. Dobrym rozwiązaniem jest także przepięcie komputera do innego monitora – jeśli wyświetli się obraz, to możemy spróbować wymienić kabel. Jeśli to nie pomoże, to nie pozostaje nic innego niż wymiana monitora lub oddanie go na serwis.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy