Jak działa czytnik linii papilarnych i gdzie go stosować?

Jak działa czytnik linii papilarnych i gdzie go stosować?

Czytniki linii papilarnych to obecnie jedna z najszerzej stosowanych technologii bezpieczeństwa. Spotykamy się z nimi praktycznie każdego dnia. Wykorzystują je urzędy, producenci telefonów komórkowych i prywatne firmy. Dla wielu jednak jej działanie wciąż pozostaje tajemnicą. Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się, jak funkcjonują czytniki linii papilarnych oraz gdzie możesz je zastosować.

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Czytniki linii papilarnych na stałe wpisały się w naszą codzienność. Technologia wykorzystywana na szeroką skalę bije rekordy popularności. W parze z częstym zastosowaniem nie idzie jednak zrozumienie mechanizmu, który stoi za tym rozwiązaniem. W tym tekście postaramy się przybliżyć ci proces identyfikacji linii papilarnych oraz pokazać, gdzie jest on stosowany.

Czytnik linii papilarnych nie sprawdza całego układu linii papilarnych. Skupia się on jedynie na najbardziej charakterystycznych jego elementach, które nazywamy municjami. Są to zazwyczaj rozgałęzienia lub zakończenia linii. Dzięki temu oszczędza się sporo czasu, nie tracąc tym samym na jakości działania. Najważniejszym czynnikiem są odległości pomiędzy elementami odcisku palca.

Do wykrywania municji służy zaawansowany algorytm stworzony w tym celu przez producenta. Wyznacza on pozycje charakterystycznych elementów palca i na ich podstawie tworzy jego graf. Identyfikacja polega zatem na porównaniu ze sobą dwóch grafów. Aktualnie analizowanego z tym znajdującym się w pamięci urządzenia.

Największe znaczenie przy wyborze czytnika linii papilarnych ma jakość tworzonego przez niego obrazu. Jej wypadkową jest: rozdzielczość, wielkość skanowanego obszaru oraz głębia kolorów. Minimalna rozdzielczość wynosi 500dpi i przyjęło się, że jest najszerzej stosowanym w branży standardem. Jeśli chodzi o skanowany wycinek palca, najczęściej jest to obszar o powierzchni mniejszej niż 1x1 cal, z którego korzysta między innymi FBI.

Gdzie zastosować czytnik linii papilarnych?

Na rynku znajdziesz 3 rodzaje czytników linii papilarnych:

  • pojemnościowe,

  • optyczne,

  • ultradźwiękowe.

Każdy z nich znajduje zastosowanie w codziennym życiu w zależności od potrzeb. Karty identyfikacyjne i czytniki to przepastna branża. Bardzo często stosuje się jako ograniczenia dostępu do jakiejś przestrzeni. Dzięki nim możesz kontrolować dostęp do danego sektora. Mogą one służyć również jako kontrola czasu pracy. W ten sposób wyeliminujesz konieczność noszenia ze sobą kart i innego rodzaju identyfikatorów.

Omawiane systemy biometryczne stosuje się również w sejfach. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które nie wymaga zapamiętywania często skomplikowanych kodów. Wystarczy przysłowiowe skinienie palca, by dostać się do cennej zawartości sejfu.

Najczęściej z czytnikami linii papilarnych spotkamy się w przypadku telefonów komórkowych. Umieszcza się je zarówno na ekranie, jaki i elementach obudowy. Często ich działanie opiera się o wbudowanie w urządzenie prostego aparatu, który po prostu porównuje każdorazowo wykonywane zdjęcie z tymi, które posiada w pamięci urządzenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy