Jak przeprowadzić audyt sprzętu komputerowego?

Jak przeprowadzić audyt sprzętu komputerowego?

Troska o stan komputerów to jeden z najbardziej podstawowych przejawów racjonalności przedsiębiorców. Sprzęt, jak każde inne narzędzie pracy, wymaga konserwacji i dbania o jego stan. Chcąc właściwie zabezpieczyć przeszłość firmy, należy dokonywać regularnych przeglądów maszyn. W tym celu przeprowadza się audyt sprzętu komputerowego. Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się jak własnoręcznie przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie.

Co to jest audyt sprzętu komputerowego?

Komputery to najbardziej powszechnie wykorzystywane narzędzia pracy w XXI wieku. Ciężko wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które nie korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. Nie ma się z resztą czemu dziwić – komputery znacznie ułatwiają nam życie i prowadzenie przedsiębiorstwa. Aby jednak były one zawsze równie funkcjonalne i pomocne, trzeba regularnie o nie dbać. W tym celu najlepiej przeprowadzić audyt sprzętu komputerowego.

Sprawdzenie stanu, w jakim znajdują się obecnie komputery, można podzielić na dwie części: audyt oprogramowania i sprzętu. Za chwilę pokrótce przybliżymy każdy z nich.

Audyt oprogramowania

Głównym celem tej części audytu jest sprawdzenie legalności oprogramowania zainstalowanego na komputerach firmowych. Podczas jego trwania zbiera się informacje na temat posiadanych przez dane przedsiębiorstwo licencji. Dane gromadzone są na podstawie dowodów legalności, które stanowią umowy licencyjne, certyfikaty, faktury zakupu czy umowy. Efektem końcowym audytu oprogramowania jest raport, który pozwoli jednoznacznie określić, jakimi zasobami operuje przedsiębiorstwo.

Przeprowadzenie tej części audytu sprzętu komputerowego pozwoli dokładnie określić cyfrowe zasoby przedsiębiorstwa. Dzięki nim możliwe będzie lepsze dopasowanie oprogramowania, a co za tym idzie – optymalizacja pracy. Ponadto pozwoli on uniknąć przykrych konsekwencji używania nielegalnego oprogramowania.

Audyt sprzętu komputerowego

Drugim etapem jest przeprowadzenie audytu sprzętu komputerowego. Polega on na określeniu zużycia poszczególnych podzespołów komputera. W tym celu należy określić, w jakiej kondycji znajduje się pamięć RAM, dyski komputerowe i inne części. Pozwoli to na określenie możliwości dalszego rozwoju w stabilne i wydajne otoczenie pracy.

Dlaczego potrzebujesz audytu?

Audyt sprzętu komputerowego niesie ze sobą sporo korzyści. Pozwoli usprawnić pracę twojego przedsiębiorstwa oraz określić najsłabsze elementy infrastruktury komputerowej. Dzięki niemu uzyskasz dokładne dane na temat posiadanych stacji roboczych oraz serwerów. Szczegółowa dokumentacja w postaci raportów umożliwi określenie, które jednostki odstają od pozostałych i wymagają modernizacji. Co więcej, uzyskanie dokładnej specyfikacji wszystkich komputerów w firmie umożliwi ich porównanie z dokumentami zakupu. W ten sposób stwierdzisz, czy nie doszło do jakiegoś typu malwersacji.

Audyt komputerowy stanowi konieczność w przypadku wprowadzania nowych systemów informatycznych. Dzięki niemu sprawdzisz, czy zasoby firmy są gotowe do pracy w nowym otoczeniu, a także dowiesz się, czy ich specyfikacja współgra z nowymi aplikacjami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy