Materiał Partnera

Karta, pastylka, czy kod, jaki system kontroli dostępu jest najlepszy?

Karta, pastylka, czy kod, jaki system kontroli dostępu jest najlepszy?

Systemy kontroli dostępu montuje się w wielu obiektach. Spotyka się je głównie w hotelach, gdzie każdy dostaje swoją kartę otwierającą zamek. Można znaleźć je też w lokalach użyteczności publicznej czy domach prywatnych. Wyróżnia się trzy podstawowe systemy, które mają swoje wady i zalety. Ich miejsce zamontowania często zależy od ilości użytkowników i ich celu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie systemy kontroli dostępu można wybrać?

System kontroli dostępu jest integralną częścią inteligentnych instalacji. Pozwala zabezpieczyć pewien obszar przed osobami nieupoważnionymi. Obecnie wyróżnia się trzy najpopularniejsze jego rodzaje. Są to:

  • karta, którą przykłada się do czytnika,

  • pastylka, którą należy umieścić w czytniku,

  • kod dostępu, który należy wpisać na klawiaturze numerycznej.

Inteligentne instalacje zastępują tradycyjne klucze. Klasyczne zamki łatwo otworzyć wytrychem, nie są więc najlepszym zabezpieczeniem. Tymczasem system kontroli dostępu znacznie trudniej jest sforsować, szczególnie jeśli wszystkie możliwe drogi dostania się na teren strzeżony są dobrze zabezpieczone.

Od czego powinien zależeć wybrany system kontroli dostępu?

Konkretne systemy kontroli dostępu mają swoje zalety i wady, a każdy z nich może sprawdzić się w trochę innych warunkach. Najlepszym zabezpieczeniem będą kody, które jednak trzeba zapamiętać, bo zapisane w jakimkolwiek miejscu stanowią ryzyko wykradnięcia. Z kolei karty czy pastylki mogą okazać się znacznie lepszym wyborem w miejscach, gdzie dostęp jest przydzielony większej ilości osób albo na czas określony. Tak naprawdę to, który model będzie bardziej funkcjonalny, zależy od indywidualnej sytuacji. Pewne jest jednak, że w domowych systemach znacznie lepiej sprawdzą się kody. Nie można ich zgubić, kiedy się je już zapamięta.

Ze względu na to, że wybór systemu kontroli dostępu jest bardzo indywidualny, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Firmy takie jak MAX NOVA SP. Z O.O. mogą zamontować dowolny rodzaj zabezpieczenia, dlatego nie trzeba przejmować się możliwościami budynku. Przed montażem trzeba za to przemyśleć:

  • ilość osób, które mają mieć dostęp, a co za tym idzie, możliwość wyjścia klucza poza ich grono,

  • na jaki czas ma być przydzielany dostęp,

  • jak cenne jest to, czego broni się kluczem dostępu,

  • jakie system będzie najwygodniejszy dla użytkowników.

W niektórych miejscach wpisywanie kodów może być niewygodne, w innych będzie to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, niż posługiwanie się fizycznym kluczem czy kartą.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy