Najbardziej przydatne darmowe programy biurowe

Najbardziej przydatne darmowe programy biurowe

Współcześnie prowadzenie firmy to niezwykle wymagające zadanie, które wymaga aktywności na wielu płaszczyznach cyfrowych. Rozliczenia z urzędem, sprawozdania, grafiki – do każdej z tych aktywności potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Na rynku znajdziesz wiele darmowych narzędzi, które ułatwią ci codzienne zadania. Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się, z jakich darmowych programów możesz skorzystać, by ułatwić sobie codzienność. Przeczytaj nasz tekst i nie przepłacaj!

Jakich programów biurowych potrzebujesz?

Prowadzenie firmy wiąże się z produkcją wielu dokumentów cyfrowych. Właściwie wszystkie sprawy urzędowe można dziś załatwić bez opuszczania siedziby przedsiębiorstwa. Nie ważne czy jest to rozliczenie podatkowe czy przesłanie pełnomocnictwa opatrzonego podpisem elektronicznym. Każda aktywność wymaga jednak użycia odpowiednich programów biurowych. Te zazwyczaj nie należą do najtańszych. Chcąc zoptymalizować koszty prowadzenia własnej działalności, należy sięgnąć po darmowe oprogramowanie, które często nie różni się wiele od płatnego. Jakie konkretne programy komputerowe wybrać? Które z nich są najlepsze? Na te pytania udzielimy odpowiedzi w dalszej części tekstu. Postanowiliśmy skoncentrować się na dwóch najczęściej używanych grupach programów – edytorach tekstów i arkuszach kalkulacyjnych.

Darmowe oprogramowanie biurowe – edytory tekstu

Microsoft Word to zdecydowanie najpopularniejszy aktualnie edytor tekstów. Za jego najnowsze edycje przyjdzie nam jednak sporo zapłacić. W jaki sposób można go zastąpić? W 2014 roku udostępniono darmową wersję całego pakietu office, z którego można korzystać, po wcześniejszym założeniu konta na platformie internetowej Microsoft. W przypadku Worda jedynym ograniczeniem wersji online dotyczy tworzenia spisów treści, edycji przypisów oraz zaawansowanych opcji stylów. Nie jest to duża cena za oszczędność jakiej dokonujemy, korzystając z tego rozwiązania.

Największym bezpośrednim konkurentem dla oprogramowania Microsoft jest Open Office oraz Libre Office Writer. Ze względu na otwarty kod źródłowy oba edytory oferują bardzo podobne możliwości. Są to zdecydowanie najbardziej godne polecenia darmowe programy biurowe.

Darmowe oprogramowanie biurowe – arkusze kalkulacyjne

W przypadku Arkuszów kalkulacyjnych sprawy mają się bardzo podobnie jak w przypadku Worda. Prym wiedzie Microsoft i jego Excel. Program biurowy wykorzystywany przez analityków na całym świecie. Ze względu na ogromne możliwości ciężko znaleźć oczywistą alternatywę dla tej pozycji.

Najlepszą dostępna na rynku alternatywą dla produktu Microsoft są arkusze kalkulacyjne Google. Znacznie wyprzedzają one oprogramowanie Libre Office dzięki implementacji skryptów i formuł znanych z Excela. Jako minus należy odnotować brak możliwości edycji na urządzeniach przenośnych, co dla wielu może stanowić spore ograniczenie. Drugą możliwością jest korzystanie z WPS Spreeds. Jego design jest łudząco podobny do oprogramowania Microsoft, a i funkcjonalnością program nie odstaje zbytnio.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy