Materiał Partnera

Trackball - co to takiego?

Trackball - co to takiego?

Zapewne każdy zna podstawowe sprzęty kompatybilne z komputerami, takie jak klawiatura, myszka czy touchpad w laptopach. Obecnie pojawiają się jednak coraz nowocześniejsze akcesoria. Zalicza się do nich między innymi tak zwane trackballe. Czym konkretnie się one charakteryzują i jakie mają zalety? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Charakterystyka trackballi

Trackballe określa się również mianem manipulatorów kulowych, jednak nazwa ta nie do końca się przyjęła, zwykle używa się zatem angielskiej. Akcesoria te stanowią alternatywę dla myszki komputerowej i dla touchpada wbudowanego w laptopy, umożliwiają zatem poruszanie kursorem po ekranie. Dzieje się to poprzez sterowanie kulką umieszczoną zwykle w bocznej części urządzenia. Trackballe swoją budową przypominają myszki komputerowe. Mają klawisze i rolkę do scrollowania, a główną różnicę stanowi obecność wspomnianej kulki. Jest ona zazwyczaj obsługiwana za pomocą palców, a zatem do sterowania nią nie używa się nadgarstka. Mechanizmy urządzenia odpowiadają za skanowanie ruchów i swego rodzaju odwzorowanie ich na ekranie poprzez przemieszczanie kursora.

Zalety trackballi

Trackballe nie są jeszcze zbyt popularne, ale zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Dotyczy to przede wszystkim osób, które spędzają długie godziny na pracy przy komputerze. Trackballe nie wymagają pracy nadgarstka, a jedynie palców, dlatego używanie ich jest mniej męczące niż w przypadku klasycznej myszki. Kolejną zaletą jest fakt, że urządzenia nie muszą być ustawione na płaskiej powierzchni, takiej jak biurko więc mają zastosowanie np. w pojazdach specjalnych lub kokpitach samolotów. Z ofertą trackballi można się zapoznać również przez internet.

Są one wykorzystywane w wielu branżach, dlatego nietrudno je znaleźć nawet w sklepach zajmujących się sprzedażą urządzeń dla wojska, których przykładem może być Forcepol. Dobrze być na bieżąco z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami. Opisywane urządzenia zostały stworzone dla branży przemysłowej, lotniczej, wojskowej, medycznej, ale z czasem znalazły zastosowanie również w innych dziedzinach. Warto zapoznać się z ich zaletami i rozważyć zakup.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy