Artykuł sponsorowany

Z czego wynika popularność okablowania światłowodowego?

Z czego wynika popularność okablowania światłowodowego?

Kable światłowodowe zrewolucjonizowały branżę telekomunikacyjną. Stają się one coraz powszechniejsze na całym świecie, w tym w Polsce. Dzieje się tak oczywiście nie bez przyczyny – światłowody charakteryzują się licznymi zaletami, którymi nie mogą się pochwalić inne media transmisyjne. Jakie są najważniejsze powody rosnącej popularności okablowania światłowodowego?

Wysoka prędkość transmisji danych

Główną zaletą okablowania światłowodowego, dzięki której spotyka się je coraz częściej w domach i firmach, jest jego przepustowość. Teoretycznie transmisja danych za pomocą światłowodu może osiągać szybkość nawet 25 Tbit/s. W praktyce prędkość pobierania (download) oferowana przez operatorów jest znacznie niższa i zwykle nie przekracza 1 Gbit/s. Nadal jest jednak znacznie wyższa niż w wypadku standardowego łącza internetowego opartego na okablowaniu miedzianym. Światłowody zapewniają również wysoką prędkość wysyłania (upload). Dzięki temu pozwalają szybko umieszczać w sieci pliki o dużych rozmiarach oraz streamować w wysokiej jakości.

Stabilność i bezawaryjność

Kolejna zaleta łącza światłowodowego to stabilność połączenia. Jest ono w dużym stopniu niewrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, opady śniegu czy burze. Ponadto charakteryzuje się odpornością na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne. Łącze światłowodowe jest także bezawaryjne. Przewód światłowodowy nie nagrzewa się ani nie iskrzy, więc nie trzeba obawiać się o to, że ulegnie stopieniu, pęknięciu czy innemu uszkodzeniu. Korzystanie z łącza światłowodowego zmniejsza ryzyko uszkodzenia routera, komputera i innych urządzeń podłączonych do sieci. Dzięki tym właściwościom okablowanie światłowodowe pozwala zawsze cieszyć się dobrą jakością sygnału.

Wielofunkcyjność i łatwość instalacji

Kable światłowodowe kojarzą się głównie z dostępem do internetu, ale to niejedyne ich zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystywane są do przesyłania sygnału telewizyjnego i telefonicznego. Ponadto używa się ich w systemach monitoringu. Szeroki wybór kabli światłowodowych przeznaczonych do różnych zastosowań oferuje na przykład firma S-Cabling. Jeszcze jedną zaletą okablowania światłowodowego jest łatwość i szybkość montażu. Instalatorzy są w stanie stworzyć domowe łącze światłowodowe w kilka godzin.

Technologia światłowodowa nie jest chwilowym trendem, a przyszłością telekomunikacji. Zapewnia wysoką prędkość transmisji danych, która spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jednocześnie okablowanie światłowodowe jest bezpieczne i bezawaryjne, dzięki czemu jego użytkowanie nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów. Warunkiem jest oczywiście prawidłowo zaplanowany i zrealizowany montaż.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy