Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów wykonuje się obudowy dla elektroniki?

Z jakich materiałów wykonuje się obudowy dla elektroniki?

Obudowy dla elektroniki są elementami, które warunkują poprawne działanie instalowanych w nich układów. Mają one znaczący wpływ na żywotność i niezawodność urządzeń. Jest to dość szeroka grupa produktów, które są zróżnicowane pod względem wielkości, przeznaczenia i zastosowanych materiałów. Łączy je natomiast profesjonalny charakter aplikacji i inne cechy, związane z montażem i użytkowaniem. Dowiedz się, z czego są produkowane!

Aluminiowe szafy teleinformatyczne

Wśród wytrzymałych i praktycznych materiałów, które stosuje się do produkcji obudów dla elektroniki, warto wymienić aluminium. Skutecznie chroni ono zawartość przed   oddziaływaniem niekorzystnych czynników i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Cechuje się również znaczną wytrzymałością mechaniczną oraz termiczną, dobrą izolacją elektromagnetyczną. Z uwagi na dość wysokie koszty, aluminium ma zastosowanie w przypadku obudów specjalistycznych.

Na ogół stosuje się profile aluminiowe, które łatwo skręcić. Cechują się one estetyką wykonania i możliwością skomponowania ich z pozostałymi elementami wyposażenia. Z aluminium wykonuje się takie obudowy dla elektroniki jak szafy serwerowe i teleinformatyczne, szafki wiszące. Mogą one być wyposażone w perforowane drzwi przednie lub tylne, a także górne pokrywy. Aluminium to również dobry materiał na szyny ślizgowe, skrzynki dystrybucyjne, teleskopy i wiele innych. Są one użytkowane w serwerowniach, centrach informatycznych oraz sterowniach.

Obudowy dla elektroniki z tworzyw sztucznych

Obudowy z tworzyw sztucznych, np. ABS-u, poliwęglanu i poliestru znajdują zastosowanie w przemyśle, elektroinstalacjach, budynkach o różnym zastosowaniu. Poliwęglan jest lekkim materiałem, który dodatkowo może być wzmacniany włóknem szklanym. ABS, czyli akropolimer butadienu i sterynu przypomina PC, jednak jest od niego tańszy. Z kolei poliester umożliwia pracę w wysokich temperaturach, nawet do 150°C.

Często produkuje się z tych materiałów obudowy wzmacniane, które cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz temperaturową. Jak wskazują specjaliści firmy PIOMAR, są łatwe w obróbce i odporne na promieniowanie UV.

Obudowy z tworzyw sztucznych są ponadto odporne na korozję, łatwo się je personalizuje. Są przez to doskonałą alternatywą dla elementów stalowych i aluminiowych. Ich modelowanie oraz obróbka mechaniczna są znacznie łatwiejsze niż ma to miejsce w przypadku elementów metalowych. Obudowy z tworzyw sprawdzają się nawet w trudnych warunkach, mogą jednak wymagać pokrycia powierzchni materiałem przewodzącym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy